Дерник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дерник
Железничка пруга во Дерник
Железничка пруга во Дерник
Грб на Дерник
Дерник is located in Германија
Дерник
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Дитер Витке
Основни податоци
Површина 4,3 км2
Надм. височина 23 м
Население 253 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24326
Повик. бр. 04522, 04526
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Дерник во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°10′N 10°22′E / 54.167° СГШ; 10.367° ИГД / 54.167; 10.367Координати: 54°10′N 10°22′E / 54.167° СГШ; 10.367° ИГД / 54.167; 10.367

Дерник (германски: Dörnick) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)