Литјенбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Литјенбург
Главниот плоштад во Литјенбург
Главниот плоштад во Литјенбург
Грб на Литјенбург
Литјенбург is located in Германија
Литјенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Дирк Зон (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,15 км2
Надм. височина 33 м
Население 5.305 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 863 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24321
Повик. бр. 04381
Портал www.stadt-
luetjenburg.de
Местоположба на градот Литјенбург во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°17′41″N 10°35′29″E / 54.29472° СГШ; 10.59139° ИГД / 54.29472; 10.59139Координати: 54°17′41″N 10°35′29″E / 54.29472° СГШ; 10.59139° ИГД / 54.29472; 10.59139

Литјенбург (германски: Lütjenburg) — град во округот Плен, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 18 километри североисточно од Плен и 30 километри источно од Кил. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Историја[уреди | уреди извор]

Литјенбург во 1895 г.

Литјенбург бил основан во XII век по освојувањето на старите територии населени тогаш од Словените.

Од 1 јануари 2008 година, градот дотогаш слободен влегол во рамките општинската заедница Литјенбург-Ланд, која оттогаш се вика само Литјенбург.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Литјенбург е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. „Збратимени градови“. Раквере. Посетено на 30 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]