Прејди на содржината

Беренсдорф

Координати: 54°21′N 10°35′E / 54.350° СГШ; 10.583° ИГД / 54.350; 10.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Беренсдорф
Грб на Беренсдорф
Беренсдорф во рамките на Германија
Беренсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Хајнрих Захау
Основни податоци
Површина 20,85 км2
Надм. височина 3 м
Население 640 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24321
Повик. бр. 04381
Местоположба на Беренсдорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°21′N 10°35′E / 54.350° СГШ; 10.583° ИГД / 54.350; 10.583

Беренсдорф (германски: Behrensdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)