Расторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Расторф
Грб на Расторф
Расторф се наоѓа во Германија
Расторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Вилфрид Диберн
Основни податоци
Површина 20,02 км2
Надм. височина 27 м
Население 832 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24211
Повик. бр. 04342
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположбата на Расторф во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°16′00″ СГШ 10°16′00″ ИГД / 

Расторф (германски: Rastorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]