Прејди на содржината

Кен

Координати: 54°21′N 10°27′E / 54.350° СГШ; 10.450° ИГД / 54.350; 10.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кен
Грб на Кен
Кен во рамките на Германија
Кен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Мартин Депнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,16 км2
Надм. височина 36 м
Население 760 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24257
Повик. бр. 04385
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Кен во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°21′N 10°27′E / 54.350° СГШ; 10.450° ИГД / 54.350; 10.450

Кен (германски: Köhn) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)