Прејди на содржината

Постфелд

Координати: 54°13′N 10°13′E / 54.217° СГШ; 10.217° ИГД / 54.217; 10.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Постфелд
Грб на Постфелд
Постфелд во рамките на Германија
Постфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Гинтер Калин (СДП)
Основни податоци
Површина 8,33 км2
Надм. височина 25 м
Население 440 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24211
Повик. бр. 04342
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Постфелд во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 10°13′E / 54.217° СГШ; 10.217° ИГД / 54.217; 10.217

Постфелд (германски: Postfeld) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)