Прејди на содржината

Хоенфелде (Плен)

Координати: 54°22′N 10°30′E / 54.367° СГШ; 10.500° ИГД / 54.367; 10.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенфелде
Поранешното училиште во Хоенфелде
Поранешното училиште во Хоенфелде
Поранешното училиште во Хоенфелде
Грб на Хоенфелде
Хоенфелде (Плен) во рамките на Германија
Хоенфелде (Плен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Хајнрих Ефермеле
Основни податоци
Површина 10,54 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.016 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24257
Повик. бр. 04385
Местоположба на Хоенфелде во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°22′N 10°30′E / 54.367° СГШ; 10.500° ИГД / 54.367; 10.500

Хоенфелде (германски: Hohenfelde) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)