Штакендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штакендорф
Грб на Штакендорф
Штакендорф is located in Германија
Штакендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Дирк Рафе
Основни податоци
Површина 7,97 км2
Надм. височина 25 м
Население 478 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Штакендорф во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°23′26″N 10°25′21″E / 54.39056° СГШ; 10.42250° ИГД / 54.39056; 10.42250Координати: 54°23′26″N 10°25′21″E / 54.39056° СГШ; 10.42250° ИГД / 54.39056; 10.42250

Штакендорф (германски: Stakendorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)