Ранцау (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ранцау
Замок во Ранцау
Замок во Ранцау
Грб на Ранцау
Ранцау (општина) is located in Германија
Ранцау (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Ханс-Петер Асбар
Основни податоци
Површина 16,91 км2
Надм. височина 39 м
Население 339 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24329
Повик. бр. 04383
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Ранцау во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°15′N 10°31′E / 54.250° СГШ; 10.517° ИГД / 54.250; 10.517Координати: 54°15′N 10°31′E / 54.250° СГШ; 10.517° ИГД / 54.250; 10.517

Ранцау (германски: Rantzau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)