Доберсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доберсдорф
Замок во Доберсдорф
Замок во Доберсдорф
Грб на Доберсдорф
Доберсдорф is located in Германија
Доберсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Зелент/Шлезен
Градоначалник Габриеле Калинка (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,91 км2
Надм. височина 25 м
Население 1.075 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24232
Повик. бр. 04348/04303
Портал www.amt-selent-
schlesen.de
Местоположба на Доберсдорф во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°19′N 10°16′E / 54.317° СГШ; 10.267° ИГД / 54.317; 10.267Координати: 54°19′N 10°16′E / 54.317° СГШ; 10.267° ИГД / 54.317; 10.267

Доберсдорф (германски: Dobersdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)