Швентинентал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швентинентал
Противпожарната бригада на Швентинентал
Противпожарната бригада на Швентинентал
Грб на Швентинентал
Швентинентал is located in Германија
Швентинентал
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Градоначалник Михаел Штремлау
Основни податоци
Површина 17,81 км2
Надм. височина 36 м
Население 13.769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 773 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24222, 24223
Повик. бр. 04307, 0431, 04342
Портал www.schwentinental.de
Местоположба на градот Швентинентал во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°16′N 10°13′E / 54.267° СГШ; 10.217° ИГД / 54.267; 10.217Координати: 54°16′N 10°13′E / 54.267° СГШ; 10.217° ИГД / 54.267; 10.217

Швентинентал (германски: Schwentinental) — град во округот Плен, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Бил создаден на 1 март 2008 година од поранешните општини Рајсдорф и Клаусдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]