Кламп

Координати: 54°18′1″N 10°31′58″E / 54.30028° СГШ; 10.53278° ИГД / 54.30028; 10.53278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кламп
Гостилница во Кламп, лето 1959 година
Гостилница во Кламп, лето 1959 година
Гостилница во Кламп, лето 1959 година
Грб на Кламп
Кламп во рамките на Германија
Кламп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Штефан Ерк
Основни податоци
Површина 9,72 км2
Надм. височина 79 м
Население 652 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24321
Повик. бр. 04381
Местоположба на Кламп во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°18′1″N 10°31′58″E / 54.30028° СГШ; 10.53278° ИГД / 54.30028; 10.53278

Кламп (германски: Klamp) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)