Виш (Холштајн)

Координати: 54°25′N 10°20′E / 54.417° СГШ; 10.333° ИГД / 54.417; 10.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виш
Грб на Виш
Виш (Холштајн) во рамките на Германија
Виш (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Хајнц Ламп
Основни податоци
Површина 9,18 км2
Надм. височина 1 м
Население 700 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Виш во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°25′N 10°20′E / 54.417° СГШ; 10.333° ИГД / 54.417; 10.333

Виш (германски: Wisch) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)