Ховахт

Координати: 54°19′1″N 10°40′3″E / 54.31694° СГШ; 10.66750° ИГД / 54.31694; 10.66750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ховахт
Ховахт од југоисток
Ховахт од југоисток
Ховахт од југоисток
Грб на Ховахт
Ховахт во рамките на Германија
Ховахт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Матијас Потрафки
Основни податоци
Површина 8,77 км2
Надм. височина 19 м
Население 852 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24321
Повик. бр. 04381
Местоположба на Ховахт во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°19′1″N 10°40′3″E / 54.31694° СГШ; 10.66750° ИГД / 54.31694; 10.66750

Ховахт (германски: Hohwacht) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа во рамките на областа Вагрија и нејзини делови се Ховахт, Хасберг, Нојдорф, Нидермиле и Шмидендорф. Селото било првпат споменато во 1557 година како Хоенвахт (Hohenwacht).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]