Кирхбаркау

Координати: 54°13′N 10°9′E / 54.217° СГШ; 10.150° ИГД / 54.217; 10.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирхбаркау
Црква во Кирхбаркау
Црква во Кирхбаркау
Црква во Кирхбаркау
Грб на Кирхбаркау
Кирхбаркау во рамките на Германија
Кирхбаркау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Франц Швартен
Основни податоци
Површина 2,16 км2
Надм. височина 38 м
Население 783 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 363 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24245
Повик. бр. 04302
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Кирхбаркау во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 10°9′E / 54.217° СГШ; 10.150° ИГД / 54.217; 10.150

Кирхбаркау (германски: Kirchbarkau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)