Прејди на содржината

Варнау

Координати: 54°11′N 10°10′E / 54.183° СГШ; 10.167° ИГД / 54.183; 10.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Варнау
Замок со порта во Варнау
Замок со порта во Варнау
Замок со порта во Варнау
Грб на Варнау
Варнау во рамките на Германија
Варнау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Гинтер Данклефзен (СДП)
Основни податоци
Површина 3,98 км2
Надм. височина 43 м
Население 346 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24250
Повик. бр. 04302
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Варнау во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°11′N 10°10′E / 54.183° СГШ; 10.167° ИГД / 54.183; 10.167

Варнау (германски: Warnau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)