Барсбек

Координати: 54°23′N 10°19′E / 54.383° СГШ; 10.317° ИГД / 54.383; 10.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барсбек
Куќа во Барсбек
Куќа во Барсбек
Куќа во Барсбек
Грб на Барсбек
Барсбек во рамките на Германија
Барсбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Јоахим Гаферт
Основни податоци
Површина 8,73 км2
Надм. височина 9 м
Население 553 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Барсбек во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°23′N 10°19′E / 54.383° СГШ; 10.317° ИГД / 54.383; 10.317

Барсбек (германски: Barsbek) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)