Мартенсраде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мартенсраде
Грб на Мартенсраде
Мартенсраде се наоѓа во Германија
Мартенсраде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Зелент/Шлезен
Градоначалник Улрике Раб
Основни податоци
Површина 19,53 км2
Надм. височина 76 м
Население 982 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24238
Повик. бр. 04384
Портал www.amt-selent-schlesen.de
Местоположбата на Мартенсраде во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°16′00″ СГШ 10°24′00″ ИГД / 

Мартенсраде (германски: Martensrade) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]