Нетелзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нетелзе
Грб на Нетелзе
Нетелзе is located in Германија
Нетелзе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Анке Јанке
Основни податоци
Површина 6,47 км2
Надм. височина 35 м
Население 424 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24250
Повик. бр. 04302
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Нетелзе во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°10′N 10°10′E / 54.167° СГШ; 10.167° ИГД / 54.167; 10.167Координати: 54°10′N 10°10′E / 54.167° СГШ; 10.167° ИГД / 54.167; 10.167

Нетелзе (германски: Nettelsee) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)