Хонигзе

Координати: 54°13′N 10°10′E / 54.217° СГШ; 10.167° ИГД / 54.217; 10.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хонигзе
Банка во Хонигзе
Банка во Хонигзе
Банка во Хонигзе
Грб на Хонигзе
Хонигзе во рамките на Германија
Хонигзе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Александер Николајзен
Основни податоци
Површина 11,27 км2
Надм. височина 43 м
Население 455 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24211
Повик. бр. 04302
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Хонигзе во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 10°10′E / 54.217° СГШ; 10.167° ИГД / 54.217; 10.167

Хонигзе (германски: Honigsee) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)