Прејди на содржината

Пробштајерхаген

Координати: 54°22′N 10°16′E / 54.367° СГШ; 10.267° ИГД / 54.367; 10.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пробштајерхаген
Црква во Пробштајерхаген
Црква во Пробштајерхаген
Црква во Пробштајерхаген
Грб на Пробштајерхаген
Пробштајерхаген во рамките на Германија
Пробштајерхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Маргрит Линебург (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,95 км2
Надм. височина 29 м
Население 2.120 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24253
Повик. бр. 04348
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Пробштајерхаген во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°22′N 10°16′E / 54.367° СГШ; 10.267° ИГД / 54.367; 10.267

Пробштајерхаген (германски: Probsteierhagen) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)