Рувинкел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рувинкел
Грб на Рувинкел
Рувинкел се наоѓа во Германија
Рувинкел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Бокхорст-Ванкендорф
Градоначалник Антје Бублиц
Основни податоци
Површина 13,13 км2
Надм. височина 39 м
Население 964 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24601
Повик. бр. 04323, 04326
Портал www.amt-bokhorst-
wankendorf.de
Местоположбата на Рувинкел во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°05′40″ СГШ 10°13′17″ ИГД / 

Рувинкел (германски: Ruhwinkel) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]