Мухелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мухелн
Грб на Мухелн
Мухелн is located in Германија
Мухелн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Зелент/Шлезен
Градоначалник Вилхелм Берн (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,28 км2
Надм. височина 40 м
Население 577 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24238
Повик. бр. 04383
Портал www.amt-selent-
schlesen.de
Местоположба на Мухелн во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°15′N 10°25′E / 54.250° СГШ; 10.417° ИГД / 54.250; 10.417Координати: 54°15′N 10°25′E / 54.250° СГШ; 10.417° ИГД / 54.250; 10.417

Мухелн (германски: Mucheln) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)