Бесдорф (Плен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бесдорф
Кула Бизмарк во Валдсхаген
Кула Бизмарк во Валдсхаген
Грб на Бесдорф
Бесдорф (Плен) is located in Германија
Бесдорф (Плен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Градоначалник Јоахим Шмит (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,1 км2
Надм. височина 49 м
Население 1.333 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24306
Повик. бр. 04522
Портал www.boesdorf-holstein.de
Местоположба на Бесдорф во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°08′N 10°28′E / 54.133° СГШ; 10.467° ИГД / 54.133; 10.467Координати: 54°08′N 10°28′E / 54.133° СГШ; 10.467° ИГД / 54.133; 10.467

Бесдорф (германски: Bösdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Кон општината припаѓаат следниве единици: Аугстфелде, Бернсдорф, Бесдорф, Додау, Клајнмајнсдорф, Нидерклевец, Оберклевец, Пфингстберг, Рулебен, Зандкатен, Штајнбуш и Валдсхаген. Од 1 јануари 2014 година, општината станала слободна и излегла од општинската заедница Големо Пленско Езеро и од тогаш нејзините административни работи ги врши градот Плен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)