Дерзау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дерзау
Грб на Дерзау
Дерзау is located in Германија
Дерзау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Мартин Леонхарт (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,51 км2
Надм. височина 43 м
Население 888 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24326
Повик. бр. 04526
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Дерзау во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°7′N 10°20′E / 54.117° СГШ; 10.333° ИГД / 54.117; 10.333Координати: 54°7′N 10°20′E / 54.117° СГШ; 10.333° ИГД / 54.117; 10.333

Дерзау (германски: Dersau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]