Прејди на содржината

Хегсдорф

Координати: 54°15′13″N 10°37′3″E / 54.25361° СГШ; 10.61750° ИГД / 54.25361; 10.61750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хегсдорф
Грб на Хегсдорф
Хегсдорф во рамките на Германија
Хегсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Клаус Петер Клазен
Основни податоци
Површина 10,92 км2
Надм. височина 51 м
Население 409 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24327
Повик. бр. 04381
Местоположба на Хегсдорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°15′13″N 10°37′3″E / 54.25361° СГШ; 10.61750° ИГД / 54.25361; 10.61750

Хегсдорф (германски: Högsdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)