Данау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Данау
Грб на Данау
Данау is located in Германија
Данау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Роланд Фајхтнер
Основни податоци
Површина 9,12 км2
Надм. височина 38 м
Население 610 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24329
Повик. бр. 04383
Местоположба на Данау во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°15′N 10°31′E / 54.250° СГШ; 10.517° ИГД / 54.250; 10.517Координати: 54°15′N 10°31′E / 54.250° СГШ; 10.517° ИГД / 54.250; 10.517

Данау (германски: Dannau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)