Прејди на содржината

Панкер

Координати: 54°19′N 10°34′E / 54.317° СГШ; 10.567° ИГД / 54.317; 10.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Панкер
Замок во Панкер
Замок во Панкер
Замок во Панкер
Грб на Панкер
Панкер во рамките на Германија
Панкер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Олаф Арнолд
Основни податоци
Површина 22,74 км2
Надм. височина 55 м
Население 1.408 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24321
Повик. бр. 04381
Местоположба на Панкер во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°19′N 10°34′E / 54.317° СГШ; 10.567° ИГД / 54.317; 10.567

Панкер (германски: Panker) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)