Ратјенсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ратјенсдорф
Поранешна училишна зграда, сега градинка во Ратјенсдорф
Поранешна училишна зграда, сега градинка во Ратјенсдорф
Поранешна училишна зграда, сега градинка во Ратјенсдорф
Грб на Ратјенсдорф
Ратјенсдорф во рамките на Германија
Ратјенсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Оскар Паустијан
Основни податоци
Површина 11,79 км2
Надм. височина 32 м
Население 473 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24306
Повик. бр. 04522
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Ратјенсдорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°10′N 10°25′E / 54.167° СГШ; 10.417° ИГД / 54.167; 10.417Координати: 54°10′N 10°25′E / 54.167° СГШ; 10.417° ИГД / 54.167; 10.417

Ратјенсдорф (германски: Rathjensdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)