Кирхнихел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирхнихел
Улица во Кирхнихел
Улица во Кирхнихел
Улица во Кирхнихел
Грб на Кирхнихел
Кирхнихел во рамките на Германија
Кирхнихел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Ханс-Вернер Елерс
Основни податоци
Површина 10,09 км2
Надм. височина 94 м
Население 189 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 23714
Повик. бр. 04381, 04528
Местоположба на Кирхнихел во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°12′30″N 10°40′27″E / 54.20833° СГШ; 10.67417° ИГД / 54.20833; 10.67417Координати: 54°12′30″N 10°40′27″E / 54.20833° СГШ; 10.67417° ИГД / 54.20833; 10.67417

Кирхнихел (германски: Kirchnüchel) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)