Пасаде

Координати: 54°22′N 10°19′E / 54.367° СГШ; 10.317° ИГД / 54.367; 10.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пасаде
Куќа во Пасаде
Куќа во Пасаде
Куќа во Пасаде
Грб на Пасаде
Пасаде во рамките на Германија
Пасаде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Хаген Клинт
Основни податоци
Површина 4,32 км2
Надм. височина 29 м
Население 350 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24253
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Пасаде во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°22′N 10°19′E / 54.367° СГШ; 10.317° ИГД / 54.367; 10.317

Пасаде (германски: Passade) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)