Лабо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лабо
Поглед на поморскиот споменик
Поглед на поморскиот споменик
Грб на Лабо
Лабо is located in Германија
Лабо
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Михаел Мегле (Зелени)
Основни податоци
Површина 5,23 км2
Надм. височина 21 м
Население 5.150 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 985 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24235
Повик. бр. 04343, 04382
Портал www.gemeinde-
laboe.de
Местоположба на Лабо во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°24′32″N 10°13′51″E / 54.40889° СГШ; 10.23083° ИГД / 54.40889; 10.23083Координати: 54°24′32″N 10°13′51″E / 54.40889° СГШ; 10.23083° ИГД / 54.40889; 10.23083

Лабо (германски: Laboe) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на брегот на Балтичкото Море, околу 10 километри североисточно од Кил. Поморскиот споменик Лабо е сместен во општината, како и подморницата У995.

Грбот на општината прикажува лебед и е заснован на неговото име, бидејќи Лабо означува „лебед“ на мртвиот полапски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]