Бендфелд

Координати: 54°22′N 10°25′E / 54.367° СГШ; 10.417° ИГД / 54.367; 10.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бендфелд
Грб на Бендфелд
Бендфелд во рамките на Германија
Бендфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Инго Лаге (СДП)
Основни податоци
Површина 4,41 км2
Надм. височина 47 м
Население 199 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Бендфелд во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°22′N 10°25′E / 54.367° СГШ; 10.417° ИГД / 54.367; 10.417

Бендфелд (германски: Bendfeld) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)