Лемкулен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лемкулен
Грб на Лемкулен
Лемкулен is located in Германија
Лемкулен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Месни единици 4
Градоначалник Норберт Лангфелт
Основни податоци
Површина 31,23 км2
Надм. височина 37 м
Население 1.318 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24211
Повик. бр. 04342
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Лемкулен во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°14′N 10°22′E / 54.233° СГШ; 10.367° ИГД / 54.233; 10.367Координати: 54°14′N 10°22′E / 54.233° СГШ; 10.367° ИГД / 54.233; 10.367

Лемкулен (германски: Lehmkuhlen) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)