Калибе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калибе
Грб на Калибе
Калибе is located in Германија
Калибе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Гинтер Шнатмајер
Основни податоци
Површина 11,8 км2
Надм. височина 44 м
Население 580 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24326
Повик. бр. 04526
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Калибе во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°7′N 10°17′E / 54.117° СГШ; 10.283° ИГД / 54.117; 10.283Координати: 54°7′N 10°17′E / 54.117° СГШ; 10.283° ИГД / 54.117; 10.283

Калибе (германски: Kalübbe) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)