Шлезен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шлезен
Грб на Шлезен
Шлезен се наоѓа во Германија
Шлезен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Зелент/Шлезен
Градоначалник Петер Вигнер (CDU)
Основни податоци
Површина 7,99 км2
Надм. височина 34 м
Население 537 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24256
Повик. бр. 04303
Портал www.amt-selent-
schlesen.de
Местоположбата на Шлезен во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°19′00″ СГШ 10°20′00″ ИГД / 

Шлезен (германски: Schlesen) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]