Шелхорн

Координати: 54°13′46″N 10°18′2″E / 54.22944° СГШ; 10.30056° ИГД / 54.22944; 10.30056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шелхорн
Капела во Зофинхоф
Капела во Зофинхоф
Капела во Зофинхоф
Грб на Шелхорн
Шелхорн во рамките на Германија
Шелхорн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Кај Јохансен
Основни податоци
Површина 10,54 км2
Надм. височина 33 м
Население 1.475 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 140 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24211
Повик. бр. 04342
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Шелхорн во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°13′46″N 10°18′2″E / 54.22944° СГШ; 10.30056° ИГД / 54.22944; 10.30056

Шелхорн (германски: Schellhorn) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Во рамки на општината влегуваат Фројденхолм, Шарсторф и Зофинхоф.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Прец-Ланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]