Блекендорф

Координати: 54°16′N 10°39′E / 54.267° СГШ; 10.650° ИГД / 54.267; 10.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блекендорф
Црква во Блекендорф
Црква во Блекендорф
Црква во Блекендорф
Грб на Блекендорф
Блекендорф во рамките на Германија
Блекендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Андреас Кепке (ДХС)
Основни податоци
Површина 38,34 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.694 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24327
Повик. бр. 04381
Местоположба на Блекендорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°16′N 10°39′E / 54.267° СГШ; 10.650° ИГД / 54.267; 10.650

Блекендорф (германски: Blekendorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)