Прејди на содржината

Трендел

Координати: 54°20′12″N 10°30′25″E / 54.33667° СГШ; 10.50694° ИГД / 54.33667; 10.50694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Трендел
Грб на Трендел
Трендел во рамките на Германија
Трендел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Литјенбург
Градоначалник Ханс-Херберт Визе (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,58 км2
Надм. височина 49 м
Население 371 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24321
Повик. бр. 04381
Портал www.gemeinde-troendel.de
Местоположба на Трендел во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°20′12″N 10°30′25″E / 54.33667° СГШ; 10.50694° ИГД / 54.33667; 10.50694

Трендел (германски: Tröndel) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)