Прејди на содржината

Шенкирхен

Координати: 54°20′30″N 10°13′27″E / 54.34167° СГШ; 10.22417° ИГД / 54.34167; 10.22417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенкирхен
Црква Св. Богородица во Шенкирхен
Црква Св. Богородица во Шенкирхен
Црква Св. Богородица во Шенкирхен
Грб на Шенкирхен
Шенкирхен во рамките на Германија
Шенкирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Шрефенборн
Градоначалник Петер Цимприх (СДП)
Основни податоци
Површина 16,02 км2
Надм. височина 27 м
Население 6.819 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 426 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24232
Повик. бр. 0431, 04348
Портал www.amt-
schrevenborn.de
Местоположба на Шенкирхен во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°20′30″N 10°13′27″E / 54.34167° СГШ; 10.22417° ИГД / 54.34167; 10.22417

Шенкирхен (германски: Schönkirchen) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)