Шилсдорф

Координати: 54°7′1″N 10°8′0″E / 54.11694° СГШ; 10.13333° ИГД / 54.11694; 10.13333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шилсдорф
Шилсдорф во рамките на Германија
Шилсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Бокхорст-Ванкендорф
Градоначалник Карл Фок
Основни податоци
Површина 26,49 км2
Надм. височина 42 м
Население 874 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24637
Повик. бр. 04394
Портал www.amt-bokhorst-
wankendorf.de
Местоположба на Шилсдорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°7′1″N 10°8′0″E / 54.11694° СГШ; 10.13333° ИГД / 54.11694; 10.13333

Шилсдорф (германски: Schillsdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)