Штајн (Пробштај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајн
Грб на Штајн
Штајн (Пробштај) is located in Германија
Штајн (Пробштај)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Екхард Ламп
Основни податоци
Површина 3,83 км2
Надм. височина 4 м
Население 761 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 199 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24235
Повик. бр. 04343
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Штајн во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°25′N 10°16′E / 54.417° СГШ; 10.267° ИГД / 54.417; 10.267Координати: 54°25′N 10°16′E / 54.417° СГШ; 10.267° ИГД / 54.417; 10.267

Штајн (германски: Stein) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)