Бармисен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бармисен
Грб на Бармисен
Бармисен во рамките на Германија
Бармисен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Јирген Мелн
Основни податоци
Површина 5,15 км2
Надм. височина 39 м
Население 153 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24245
Повик. бр. 04302
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Бармисен во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°12′N 10°10′E / 54.200° СГШ; 10.167° ИГД / 54.200; 10.167Координати: 54°12′N 10°10′E / 54.200° СГШ; 10.167° ИГД / 54.200; 10.167

Бармисен (германски: Barmissen) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)