Кирен

Координати: 54°12′4″N 10°15′41″E / 54.20111° СГШ; 10.26139° ИГД / 54.20111; 10.26139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирен
Замок во Кирен
Замок во Кирен
Замок во Кирен
Грб на Кирен
Кирен во рамките на Германија
Кирен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Фридрих фон Клингреф
Основни податоци
Површина 16,81 км2
Надм. височина 21 м
Население 604 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24211
Повик. бр. 04342
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Кирен во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°12′4″N 10°15′41″E / 54.20111° СГШ; 10.26139° ИГД / 54.20111; 10.26139

Кирен (германски: Kühren) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)