Клајн Баркау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Баркау
Ветерница во Клајн Баркау
Ветерница во Клајн Баркау
Грб на Клајн Баркау
Клајн Баркау is located in Германија
Клајн Баркау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Уве Халман
Основни податоци
Површина 4,19 км2
Надм. височина 41 м
Население 271 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24245
Повик. бр. 04302
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Клајн Баркау во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°14′N 10°8′E / 54.233° СГШ; 10.133° ИГД / 54.233; 10.133Координати: 54°14′N 10°8′E / 54.233° СГШ; 10.133° ИГД / 54.233; 10.133

Клајн Баркау (германски: Klein Barkau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)