Зелент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зелент
Црква Св. Серватиј
Црква Св. Серватиј
Грб на Зелент
Зелент is located in Германија
Зелент
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Зелент/Шлезен
Градоначалник Антје Јостен (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,33 км2
Надм. височина 51 м
Население 1.575 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 364 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24238
Повик. бр. 04384
Портал www.gemeinde-selent.de
Местоположба на Зелент во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°17′30″N 10°25′42″E / 54.29167° СГШ; 10.42833° ИГД / 54.29167; 10.42833Координати: 54°17′30″N 10°25′42″E / 54.29167° СГШ; 10.42833° ИГД / 54.29167; 10.42833

Зелент (германски: Selent) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на јужниот брег на Зелентското Езеро, второ најголемо езеро во Шлезвиг-Холштајн, по Големото Пленско Езеро. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Зелент/Шлезен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]