Зелентско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зелентско Езеро
Selenter See.JPG
Езерото близу Зелент
ПодрачјеШлезвиг-Холштајн
Координати54°18′20″N 10°26′43″E / 54.30556° СГШ; 10.44528° ИГД / 54.30556; 10.44528Координати: 54°18′20″N 10°26′43″E / 54.30556° СГШ; 10.44528° ИГД / 54.30556; 10.44528
Главни истециМиленау, Залцау
Сливни земји Германија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
22.4 км² км2
Прос. длабочина34 м м
Надм. височина37 м м
Населени местаЗелент

Зелентско Езеро (германски: Selenter See) — второ најголемо езеро во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, во северна Германија, веднаш зад Големото Пленско Езеро. Се наоѓа на 37 метри и има површина од 22,4 км².

Зелентското Езеро, кое се наоѓа близу општината Зелент во округот Плен, е со длабочина од 34 метри. Езерото истекува во Балтичкото Море преку потокот Хоенфелдер Миленау, само 10 километри долг, на север, и од Залцау на северозапад.

Создавањето на Зелентското Езеро потекнува од последното ледено доба.

Птичји резерват[уреди | уреди извор]

Постои птичји резерват околу езерото кое се простира 3.060 хектари. Во резерватот се наоѓаат бројни птици како водомар, жолтоклун лебед, голем северен нуркач, кокаљка и морски орел. Резерватот е управуван од добротворната организација, LLUR.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Зелентско Езеро на Ризницата ?
  • Никсдорф, Б. (2004), "Selenter See", Dokumentation von Zustand und Entwicklung der wichtigsten Seen Deutschlands (германски), Берлин: Сојузна служба за животна средина (Umweltbundesamt), стр. 82 Italic or bold markup not allowed in: |publisher= (help)
  • Хидробиолошка студија на четири мали потоци во Шлезвиг-Холштајн на www.schriften.uni-kiel.de (Килски универзитет). (германски)