Тасдорф

Координати: 54°6′N 10°1′E / 54.100° СГШ; 10.017° ИГД / 54.100; 10.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тасдорф
Поглед на Тасдорф
Поглед на Тасдорф
Поглед на Тасдорф
Тасдорф во рамките на Германија
Тасдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Бокхорст-Ванкендорф
Градоначалник Рајнхард Валман
Основни податоци
Површина 5,1 км2
Надм. височина 29 м
Население 342 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24536
Повик. бр. 04321
Портал www.amt-bokhorst-
wankendorf.de
Местоположба на Тасдорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°6′N 10°1′E / 54.100° СГШ; 10.017° ИГД / 54.100; 10.017

Тасдорф (германски: Tasdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)