Рендсвирен

Координати: 54°4′N 10°10′E / 54.067° СГШ; 10.167° ИГД / 54.067; 10.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рендсвирен
Грб на Рендсвирен
Рендсвирен во рамките на Германија
Рендсвирен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Бокхорст-Ванкендорф
Градоначалник Клаус Хоп
Основни податоци
Површина 19,75 км2
Надм. височина 43 м
Население 760 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24619
Повик. бр. 04323, 04394
Портал www.amt-bokhorst-
wankendorf.de
Местоположба на Рендсвирен во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°4′N 10°10′E / 54.067° СГШ; 10.167° ИГД / 54.067; 10.167

Рендсвирен (германски: Rendswühren) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)