Боткамп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боткамп
Замок во Боткамп
Замок во Боткамп
Замок во Боткамп
Грб на Боткамп
Боткамп во рамките на Германија
Боткамп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Клаус Јенсен
Основни податоци
Површина 13,80 км2
Надм. височина 28 м
Население 270 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24250
Повик. бр. 04302
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Боткамп во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°12′N 10°7′E / 54.200° СГШ; 10.117° ИГД / 54.200; 10.117Координати: 54°12′N 10°7′E / 54.200° СГШ; 10.117° ИГД / 54.200; 10.117

Боткамп (германски: Bothkamp) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)